FEDERAL OTO EKSPERTİZ MAKİNALARI: Home

Otomobil Sektöründen Haberler

Otomotiv sektörünün yükselen yıldızı Geely
Anadolu Araçlar Ticaret A.Ş., otomotiv sektöründe hizmet verdiği markası Geely ile yükselmeye devam ediyor.

Otomotiv sektörünün yükselen yıldızı Geely
ODD’nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) açıkladığı 2013 yılı Haziran ayı raporlarına göre, sektörün Mayıs ayına göre yüzde 9’luk bir daralma yaşadığı görülürken Geely, Emgrand modelindeki satışlarını yüzde 43 oranında artırmasıyla dikkat çekiyor.

2007 yılında kurulmuş Anadolu Araçlar Ticaret A.Ş. tarafından satışa sunulan Çin’in en büyük özel otomobil markası Geely, sektörün yükselen yıldızı olmaya devam ediyor.Otomotiv sektörü 2013 yılı Haziran ayı raporları incelendiğinde, Mayıs ayına göre yüzde 9 daralan pazarda yükselen satış rakamlarıyla dikkat çeken Geely’nin Emgrand modeliyle Haziran ayı satışlarını yüzde 43 oranında artırdığı görülüyor.

Müşteri sadakatini kazanma hedefiyle olabilecek en düşük fiyata en üst donanım Geely Emgrand otomobilleri müşterilerinin beğenisine sunan Anadolu Araçlar, araçların tüm satış sonrası hizmetlerini de gerçekleştiriyor. 2010 yılında Geely’nin Volvo’yu satın alması ve yapılan teknoloji transferi anlaşması sonucunda 2016 yılında yeni teknoloji ile üretilmiş araçları piyasaya sunacak olan Anadolu Araçlar, bu gelişmeyle beraber yaşanacak dönüşümle büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.


Yerli Corolla’nın dörtte biri Türkiye pazarında satılacak
Adapazarı’nda üretilen yeni Corolla Türkiye’de satışa sunulurken, yıllık üretimin yaklaşık dörtte biri Türkiye pazarında satılmış olacak

Yaklaşık 150 milyon euro’luk yatırımla Adapazarı’nda üretimine başlanan 11. nesil yeni Corolla, 45 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. 2014’ten itibaren iç pazarda yılda 25 bin Corolla satılması planlanırken, Adapazarı üretiminin yaklaşık dörtte biri Türkiye yollarına çıkacak.
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni Corolla’nın Japonya dışında dünyada ilk kez Türkiye’de üretildiğini ve satışa sunulduğunu belirtti. Yeni Corolla’nın, hedeflerinde önemli itici bir güç olacağını kaydeden Bozkurt, “Tanıtım yapmamamıza rağmen, şimdiden 1000 adetlik sipariş aldık. 2013 satış hedefimizi de, revize ettik. 40 bin adedi geçeceğimizi düşünüyoruz” dedi.

25 binlik satış
Bozkurt, bu yıl sonuna kadar Corolla satışlarının 13 bin 500 adede ulaşacağını da bildirdi.
Satış operasyonunu devraldıklarında koydukları yıllık 50 bin adetlik satış hedefine de 2014’te ulaşacaklarını kaydeden Bozkurt, bunun 25 bin adedinin yeni Corolla olacağını belirtti, kalan bölümünün de büyük ölçüde yenilenen Auris ve Yaris’ten geleceğini ifade etti. Bozkurt, yeni Corolla ile müşteri profillerinin genişleyeceğini de vurguldı.
Adapazarı’ndaki yeni Corolla üretiminin yılda 100-110 bin adet olması öngörülürken, iki önemli pazarı Türkiye ve Rusya.

Daha konforlu, sessİz ve güvenlİ
Türkiye’de 45 bin 400 TL’den satışa sunulan ve ilk test sürüşleri İspanya’da gerçekleştirilen yeni Corolla, Avrupa için daha çok “prestij” ağırlıklı (ABD versiyonu daha sportif çünkü) bir görüntü sunuyor. Eskisine göre 80 mm daha uzun, 15 mm geniş. Böylece iç mekanda, özellikle arkadaki diz mesafesi bir hayli artmış. Gövdenin bazı bölümlerinde hafif metal kullanımıyla ağırlık da eskiye göre azalmış.
İç mekanda kullanılan elemanlar daha kaliteli bir hava verirken, gösterge tablosu da, donanım paketlerine göre değişebiliyor. İçeride kumanda elemanlarının ve orta konsolun kolay kullanımı göze çarpıyor. Kabindeki ses düzeyi, ciddi şekilde azaltılmış, süspansiyon ise daha yumuşak bir sürüş sunuyor. Yol tutuşu ise hayli başarılı.
Üç motor seçeneğİ

Yeni Corolla’da, 4 donanım paketi var. En düşük donanımda bile 7 hava yastığı (biri diz hava yastığı), VSC, Yokuşta Kalkış Desteği gibi güvenlik donanımları standart. Üst versiyonlarda Kolay - Akıllı Park Destek sistemi, Advance paketinden itibaren dokunmatik ekrana sahip navigasyon da alınabiliyor.
Yeni Corolla’da “şimdilik” 1.33 lt benzinli (99 HP), 1.6 lt (132 HP) benzinli ve 1.4 lt 90 HP dizel motorlar var. Dizelin MultiMode alternatifi değişmezken, 1.6 lt’de yeni 7 ileri CVT otomatik şanzıman alternatifi de sunuluyor. Bu vites kutusu, gerçekten başarılı ve yakıt tüketimi de düşük. Denedik...


Fiat'tan yaza özel kampanya
Tofaş çatısı altında bulunan Fiat, temmuz ayına özel düzenlediği kampanyalarla, müşterilerine özel imkanlar sunuyor.

Fiat'tan yaza özel kampanya
Tofaş çatısı altında bulunan Fiat, temmuz ayına özel düzenlediği kampanyalarla, müşterilerine özel imkanlar sunuyor.

Fiat açıklamasına göre, kampanya kapsamında Fiat’ın Türkiye'de satışa sunduğu Linea, Punto, Bravo, 500C, 500L modellerinden birini tercih eden müşterilerin, peşin alımlarda anahtar teslim fiyatı üzerinden 750 lira ile 3 bin 500 lira arasında nakit indirimi kazanıyor.

Ödeme tercihini uzun vadeli ve düşük faizli krediden yana kullanmak isteyen Fiat müşterileri de, Freemont, Yeni Panda ve 500L modellerinin dışında Koç Fiat Kredi’nin sunduğu, 18 bin liraya 2 yıl vadeli yüzde 0 faizli kredi ve 30 bin liraya 60 ay vadeli yüzde 0,67 faizli kredi imkanından faydalanabiliyor.

Fiat Freemont ve 500L modellerine özel olarak ise, müşterilere hem 60 ay vade hem de "Yarısı Peşin Yarısı Seneye Tek Ödemeli" seçeneğiyle yüzde 0,89 faizli kredi imkanı sunuluyor.

Açıklamada, Fiat'ın, yolcu sadakat programı Miles&Smiles üyeleri için, Türk Hava Yolları ile ortaklaşa hayata geçirdiği Bonus Mil kampanyasının 30 Eylül'e kadar uzatıldığı bildirildi.

Bonus Mil Kampanyası ile Fiat Freemont alan Miles&Smiles üyeleri 50 bin mil, Yeni Fiat Linea, Linea Classic, Fiat Bravo, Fiat 500, Fiat 500C ve Fiat 500 by Gucci modellerinden birini alan müşteriler 15 bin mil, Punto ve Yeni Fiat Panda'yı tercih eden müşteriler ise 10 bin mil kazanıyor.

Tofaş’ta Japonya hazırlığı
Tofaş CEO’su Başaran, Doblo’yu ABD pazarına hazırladıklarını, diğer yandan da iki yeni model üzerinde çalıştıklarını söylerken, yakın zamanda da Japonya’ya araç göndereceklerini açıkladı

Bursalı Doblo’nun makyajını hazırlayan, ayrıca ABD pazarında “Ram” markasıyla satılacak versiyonunu geliştiren Tofaş, tamamen yeni iki model üzerinde çalışmalara da devam ediyor. Tofaş, bununla birlikte ABD’nin yanı sıra Japonya’ya da ihracat yapacak.
Tofaş CEO’su Kamil Başaran, daha önce temmuz ayı içinde açıklanacağı duyurulan yeni projelerle ilgili “Otomobil tarihine geçecek yepyeni 2 model üzerinde çalışıyoruz. Doblo gibi kendi başına başarı hikayesi yaratmak üzere yola çıkacak araçlar” ifadesini kullandı. Başaran, bu modellerin de fikri ve sınai haklarının da Tofaş’a ait olacağı mesajını verdi.
Türkiye, Amerika ve Avrupa pazarlarına uygun olarak, pazar performasına uygun hafif ticari araç ve binek otomobilde yol haritasını belirlediklerini kaydeden Başaran, bu kapsamda Doblo’yu hem iç pazar hem de ihraç pazarlarındaki ihtiyaçlara göre yeniden tanımladıklarını söyledi.
Bursa’dan çıkacak Doblo’ların 2014 sonundan itibaren Amerika’ya ihraç edilmeye başlanacağına dikkati çeken Başaran, şöyle devam etti:
“Doblo Amerika projesi kapsamında, 2014-2021 yıllarında yaklaşık 175 bin araç ihraç edilmesi öngörülüyor. Kuzey Amerika’daki pazarın büyümesi dolayısıyla ihracatımızı iki katına çıkartabileceğiz. Doblo projesinin ömrü, ilk aşamada 2018’den 2021’e kadar uzatılmış olacak. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacağız.”

Asya ülkelerine ihracat
Başaran, önümüzdeki dönemde Doblo gibi Minicargo’nun da gözden geçirileceğini, üzerinde yenilikler yapılacağını kaydetti.
Avrupa dışında irili ufaklı tüm ülkelere ihracat için çaba gösterdiklerini söyleyen Başaran, “Singapur’a ihracatımız var. Japonya’ya otomobil ihraç etmek için girişim içindeyiz. Ümit ediyorum önümüzdeki günlerde Türk işçisinin, Türk mühendisinin ürününü Japonya’ya ihraç edebildiğimizi müjdeleyeceğim. Sembolik de olsa Japonya’ya otomobil ihracatı anlamlı” diye konuştu.
 Başaran model adı vermezken, bunun Doblo olma ihtimali bulunuyor. Fiat, Japonya’da resmi olarak 500, Panda ve Punto modellerini satarken, Doblo, ithalat yapan özel firmalarca satılıyor. Japonya’ya Türkiye’den araç ihracatı bir ilk olacak.


 Nissan'da yenilikler bitmiyor
Nissan, Temmuz ayı boyunca Micra, Juke ve Qashqai modellerine sahip olmak isteyenlere özel fırsatlar ve yüzde 0.59’dan başlayan kredi imkanları sunuyor.

Nissan'da yenilikler bitmiyor
Nissan ayrıca Temmuz ayında Juke modelinin yeni dizel motor versiyonunu da ürün gamına ekledi. Nissan, birbirinden cazip kampanyaları ile Temmuz ayında da otomobil sahibi olmak isteyenlere kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor. Nissan Micra, Juke ve Qashqai modellerinde 15 bin TL için 15 ay boyunca yüzde 0.59 faiz seçeneği sunuyor.


Türkiye geneline yayılmış tüm Nissan bayilerinde, Micra modelleri 33 bin 825 TL’den, Juke modelleri 44 bin 150 TL’den, Qashqai modelleri ise 51 bin 770 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor. Temmuz ayına özel olarak Qashqai modeline ayda 330 TL taksitlerle sahip olma fırsatı Nissan müşterilerini bekliyor.


Juke’un yeni Dizel Motor versiyonu Nissan bayilerinde
Nissan, çevreci teknolojiler konusunda yaptığı geliştirmelere bir yenisini daha ekleyerek Juke modelinin yeni dizel motor versiyonunu

Temmuz ayı ile birlikte satışa sunuyor.
Yeni jenerasyon dizel motorda stop/start teknolojisi standart olarak sunulurken tork değeri 20 Nm artarak 260 Nm’ye ulaşıyor. Bir önceki nesil dizel motora göre yüzde 10 ile 15 arasında daha düşük yakıt tüketimi sağlarken, 109 g/km'lik CO2 salınım değeri ile daha çevreci bir motor olması sağlanıyor.


Temmuz ayında tüm Nissan bayilerinde satışa sunulacak olan dizel motora sahip yeni Juke 49 bin 630 TL’den başlayan fiyatlarla alıcılarını bekliyor.


Santa FE Türkiye'de
Hyundai’nin popüler SUV modeli Santa Fe’nin merakla beklenen üçüncü nesli Türkiye’de satışa sunuldu.

Santa FE Türkiye'de
Markanın modern ve premium temsilcisi Yeni Santa Fe, sadece Türkiye için geliştirilen 184 HP gücündeki 2.0 litre dizel motoru, zengin donanımı, üstün sürüş özellikleri, akıllı 4x4 çekiş sistemi, sayısız güvenlik ekipmanları ve 7 kişilik oturma kapasitesiyle 158 bin 250 TL’lik fiyatıyla yollara çıktı.


Hyundai’nin akıcı tasarım felsefesi doğrultusunda yaratılan “Storm Edge” isimli dizayn konseptine sahip olan Yeni Santa Fe, fırtınanın oluşumu sırasında doğanın sergilemiş olduğu sıradışı çizgileri hem iç hem de dış tasarımında taşıyor. Karakteristik altıgen ön ızgara, arkaya doğru uzanan dikkat çekici ön farlar, dinamik görünüm sunan tavan ve bel çizgisiyle olduğu kadar ergonomik ön konsolu, modern premium anlayışıyla hazırlanan kaliteli iç mekanı ve tüm yolcular için sunulan konfor ve güvenlik ekipmanlarıyla Santa Fe’nin SUV-D segmentine yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.


4690 mm uzunluğunda ve 1685 mm yüksekliğindeki Yeni Santa Fe’nin genişliği ise 1880 mm. Bu boyutlarıyla selefinden daha uzun, daha geniş ve daha yüksek olan Yeni Santa Fe, 2700 mm dingil mesafesine sahip. Çok daha kaslı, agresif ve karakter sahibi bir görünüm sunan Yeni Santa Fe, alçaltılmış tavan çizgisi ve daha eğimli ön camı ile dikkat çekiyor. Heybetli ama bir o kadar da dinamik bir görünümü bulunan Santa Fe’nin 516 litrelik bagaj hacmi, ikinci sıra koltuklar yatırıldığında 1615 litreye kadar büyüyor.


Yeni Santa Fe, Türkiye için özel olarak geliştirilen 2,0 litre hacmindeki dizel motor ile ithal ediliyor. 184 HP maksimum güç ve 400 Nm maksimum tork sunan bu dizel motor, gücünü 6 kademeli otomatik şanzıman ve 2 ya da 4 tekerden akıllı çekiş sistemi ile yola aktarıyor. Yol durumuna ve sürüşe göre ön ve arka akslarda güç dağılımını otomatik olarak gerçekleştiren aracın arka kısmındaki otomatik yükseklik ayarı sayesinde stabilite en iyi şekilde sağlanırken aynı zamanda konfordan da ödün verilmiyor. Tam otomatik ve Spor otomatik şanzıman gibi iki çalışma modu bulunan altı ileri otomatik şanzıman ise Spor modunda sürücüsüne üstün bir sürüş keyfi yaşatıyor.


Yeni nesil kavrama sistemiyle birlikte sarsıntısız ve hızlı geçişler sağlayan şanzıman, hızlı kullanımda manuel viteslere göre daha fazla performans sunuyor. Şehir içi kullanımda ideal olan tam otomatik moddaysa kompakt otomobillerin sürüş keyfi sağlanıyor. Santa Fe’nin bu yenilikçi şanzımanı, bilinen otomatik şanzımanlara göre 12 kilo daha hafif ve aynı zamanda yüzde 12 kadar daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Bu şanzıman sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 10,9 saniyede çıkabilen ve 190 km/s’lik maksimum hıza ulaşan Yeni Santa Fe’nin ortalama yakıt tüketimiyse 100 km’de 5,6 litre gibi oldukça düşük bir rakama iniyor.


Yeni nesil Santa Fe, normal sürüş koşullarında kompakt bir otomobil gibi iki çekerden aktarma yaparken, gerekli olduğunda da dört tekerden çekişe geçebilen otomatik bir anahtara sahip. Etkileyici yol tutuşunu hem asfaltta hem de off-road yol koşullarında sürdürerek mükemmel bir konfor sunan araçta Hyundai’nin FLEX STEER ismindeki üç farklı sürüş modu sunan direksiyon sistemi bulunuyor. İlk kez bir SUV’de öne çıkan bu özellik sayesinde seçilecek moda göre Normal, Spor ve Konfor açısından sürücüye ayrıcalık sağlanıyor. Bu modlar direksiyon üzerindeki bir tuşla değiştirilirken seçilen tercih anlık olarak 4.2 inç’lik LCD ekranda da görüntüleniyor.


Güvenlikte de önde

Euro NCAP’ten en yüksek not olan beş yıldızı alarak sınıfının en güvenli SUV’larından birisi olan yeni nesil Santa Fe, yan bariyer çarpışma testindeki “Yetişkin Yolcu”  güvenliğinde yüzde 96 koruma oranıyla en yüksek puanı elde etti. “Çocuk Yolcu” kategorisindeyse D-SUV segmentinin en iyi derecelerinden birisi olan yüzde 89’u elde etmeyi başardı. Santa Fe, Elektronik Stabilite Kontrolü  (ESP) ve benzeri gibi teknolojik aktif güvenlik özelliklerin değerlendirildiği “Asist Güvenlik” kategorisinde de yüzde 86’lık bir skora imzasını attı.
Yayaların olası çarpışma anında minimum zararla kazayı atlatması için geliştirilen ve ilk kez yeni Santa Fe modelinde kullanılan “Aktif Kaput”, herhangi bir çarpma anına otomatik olarak yukarı doğru kalkarak yayanın omuz ve baş bölgesinden ciddi bir şekilde yaralanmasını ortadan kaldırmış oluyor. Bu sistemle birlikte Santa Fe “Yaya Güvenliği” kategorisinde elde ettiği yüzde 71’lik skorla segmentindeki rakiplerinden daha yüksek bir dereceye sahip oldu.


Konfor
Executive isimli donanım paketiyle satılan Yeni Santa Fe’de EBD ve HBA (Fren Destek) sistemli ABS frenler, TCS (Savrulma ve Patinaj Önleme), ESP, VSM (Araç Stabilite Programı), yokuş iniş ve kalkış destek programları, sürücü ve ön yolcu için ön havayastıkları, perde havayastıkları, sürücü diz havayastığı ve aktif ön koltuk başlıkları gibi birçok güvenlik donanımı sunuluyor. Araçta ayrıca 60/40 oranında katlanabilen ikinci sıra koltuklar ve bagaj içerisine 50/50 oranında katlanabilen üçüncü sıra koltuklar, AQS hava kalitesi kontrol sistemi, elektrik kontrollü ve hafızalı sürücü koltuğu, deri direksiyon ve vites topuzu, ön ve arkada ısıtmalı deri koltuklar, dijital bilgi ekranı, Supervision gösterge paneli, geri görüş kamerası ve orta konsolda kamera ekranı, dijital pusula, elektronik kontrollü çift bölgeli klima, manuel kontrollü arka klima, soğutmalı kilitlenebilir torpido gözü, otomatik hız sabitleyici, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, ön cam buz çözücü, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, anahtarsız giriş ve çalıştırma, 19 inç jantlar ve lastik basınç göstergesi, elektrikli, ısıtmalı ve katlanabilir dış dikiz aynaları, elektrikli açılabilir panoramik cam tavan, akıllı park asistanı (APA), xenon farlar ve far yıkama sistemi gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor.


 Performans ve şıklık bir arada
Citroen Racing DS3 modeline yeni bir versiyon daha ekledi.

Performans ve şıklık bir arada
Üstü açılabilen ve daha spor bir görünüm kazandırılan Cabrio DS3 Racing, mat bir görünüme sahip otomobil, ön ve yan kısımlarda kırmızı çizgiler kullanılarak şık bir tasarım haline dönüştürülmüş.

Ön tampon köşelerinde kullanılan led aydınlatma otomobilin gece görünümünüde güzelliştiren özellikler arasında

19 inç alaşımlı jantları ve krom kaplama aynaları, metal pedal setleri, spor koltukları ile tam bir performans otomobili hissi veren DS3 Cabrio, kaputun altında da bu duyguları devam ettiriyor.

202 beygir gücündeki motoru 275Nm tork üretebiliyor.

Peugeot'da Ramazan bereketi
Peugeot, ramazan ayında 208, 508, 3008 ve 5008 modellerini almak isteyen müşterilere birçok avantaj sunacak

Peugeot'da Ramazan bereketi
Peugeot, ramazan ayında 208, 508, 3008 ve 5008 modellerini almak isteyen müşterilere birçok avantaj sunacak.

Peugeot'dan yapılan açıklamaya göre, Peugeot 208, 508, 3008 ve 5008 modellerini Ramazan ayında satın alan müşteriler, ödemelerini yüzde 0'dan başlayan faiz oranlarıyla aralık ayında yapabilecek.

Düzenlenen kampanya kapsamında binek araç sahibi olmak isteyen müşterilere, yüzde 0'dan başlayan faiz ve 48 aya varan vade imkanı sunulurken, peşin alım yapmak isteyenler de 6 bin liraya varan indirim sağlanacak. Ayrıca, ticari araçlarda kobilere özel fırsatlar temmuz ayında da devam edecek.

Bu arada Peugeot 208'in sınırlı sayıda üretilen Urban Soul serisi de Peugeot Yetkili Satıcıları'nda satışa sunuluyor. Urban Soul modelinin kullanıcılarına sunduğu ekipmanlar arasında, krom aynalar, arka park sensörü, sis farları, urban soul koltuk ve kapı döşemeleri, stickerlar, krom süslemeli deri direksiyon simidi, SMEG ekran yer alıyor.

Sürüş keyfini artıracak 10 öneri
Avrupa’da SUV / 4x4 arazi otomobil satışları hızla artarken, Goodyear arazide yol almanın keyfini artırmak için sürücülere 10 öneri hazırladı.

Sürüş keyfini artıracak 10 öneri
Avrupa’da SUV/4x4 arazi otomobil satışları hızla artarken çok sayıda sürücü de araçlarını arazi koşullarında test ediyor. Fakat çoğu sürücünün bozuk asfalt yolların ötesinde bir deneyime sahip olmadığı düşünüldüğünde araçların zarar görme riski yüksek.
Kötü sürprizlerle karşı karşıya kalmamak ve keyifle seyahat etmek için SUV ve 4x4 lastikler dei üreten Goodyear, SUV/4x4 yol dışı sürüş önerileri hazırladı:


1.    SUV/4x4’ünüzün becerilerini hafife almayın, el kitabınızı açın ve aracınızın gerçek yol dışı kapasitesi hakkındaki tavsiyeleri okuyun.

2.    Tüm SUV/4x4 araçlar yol dışı ağır sürüşe uygun ekipmana sahip değildir. Yani pek çok araç kendiliğinden doğru lastiklerle gelmeyebilir.

3.    Yol dışı sürüş genelde yavaş bir iştir. Yol dışı durumlarda gaza basma arzunuzu dizginleyin. Hareket sağlanana kadar gaz pedalına hafifçe basarak aracınızın saplanma tehlikesinin önüne geçin.

4.    Yoğun çamurlu koşullarda tüm arabalar için geçerli olduğu gibi, zeminin ihtiyaç duyduğundan bir alt vitese geçmek daha yüksek kontrol sağlayabilir, zira daha hafif ve düzenli bir biçimde lastiklere güç iletilir.

5.    Gevşek, çamurlu zemin üzerindeyken fren yapmaktan elinizden geldiğince kaçının. Aniden durmak saplanmanıza ya da kaymanıza neden olur.

6.    Engelleri asla küçük görmeyin. Görünüşte küçük engeller dahi en iyi yol dışı araçlarının bile saplanmasına yol açabilir. Tüm araçların aynı alt boşluk seviyesine sahip olmadığını unutmayın. Üzerinden geçmeden önce aracınızdan çıkıp zemini inceleyin. Bu, aracınıza zarar verme riskinizi azaltır.

7.    Küçük hendek, tümsek ya da kütüklerin üzerinden, üç tekerleğin dördüncünün geçişine yardımcı olacağı bir açıyla geçin.

8.    Lastik sırtlarınızı düzenli olarak kontrol edin. Tıkanmaları hâlinde çekiş gücü düşeceğini unutmayın.

9.    Dik yamaçları tırmanırken maksimum güç ve tutuşu elde etmek için dört lastiğin de yukarı bakacağı biçimde yokuşa dümdüz girin.

10.    Ana yola tekrar çıkmadan önce lastiklerinizin üzerinde toz ve moloz olmadığından ve doğru lastik basıncında olduklarından emin olun. Yola devam etmeden önce lastiklerinizi küçük aksiliklerin neden olabileceği olası zararlara karşı kontrol edin.
 
Yeni EfficientGrip SUV serisi geliştirilmiş yol tutuşu ve güvenlik sağlıyor
Goodyear’ın yenilikçi “Yakıt Tasarrufu Teknolojisi” ile geliştirilen EfficientGrip SUV, özel polimer kullanılarak hazırlanan yapısıyla geliştirilmiş yuvarlanma direnci, yakıt tasarrufu ve düşük CO2 emisyonu sunuyor. SUV ve 4x4 araçların günümüzde tüketiciler için daha ekonomik ve daha ulaşılabilir olmaya  başladığının altını çizen Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Sibel Raif, “Otomobil üreticileri bu araçlar için çevreye uyumlu yenilikler ortaya koyuyor. Biz de Goodyear olarak, hem yakıt tasarrufu hem de çevreci ürünlerin geliştirilmesi konusunda Ar-Ge çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz. Goodyear’ın EfficientGrip SUV lastikleri yakıt tasarrufunu desteklerken, ıslak ve kuru yol tutuş özellikleriyle fren mesafelerini kısaltarak tüketicilerin güvenliğini odaklanıyor” dedi.

Eagle F1 Asymmetric SUV
Konfor ve güvenlikte lider Eagle F1 Asymmetric SUV lastikleri yüksek performans sunan SUV’ler için tasarlandı. Unique Active Cornergrip yani Eşsiz Aktif Viraj Kavrama özelliği ile ıslak zemin sürüş hakimiyetinde ve suda kızaklama direncinde rakiplerinin çok önünde performans gösteriyor. Gürültü azaltma özelliğine sahip asimetrik dış deseni ve geliştirilmiş blok dizilişi yol tutuşunu artırırken daha yumuşak ve sessiz sürüş sağlıyor.

Aracınızın çalınmasını istemiyorsanız...
ABD’de yapılan bir araştırma, otomobil hırsızlıklarının yüzde 50’ye yakınının araç sahibinin hatalarından kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Aracınızın çalınmasını istemiyorsanız...
Otomobillerin modelleri ve donanımı kadar, araç içinde unutulan dizüstü bilgisayar, çanta gibi eşyalar da hırsızları cezbediyor. GM OnStar ve Hyundai BlueLink gibi izleme sistemleri, çalınma durumunda hem araç sahibi hem de polisi haberdar ediyor, aracı yavaşlatıyor ya da motorunu tamamen durdurabiliyor. Aracınızda bu tür bir donanım yoksa, otomobilinizin çalınmasını önlemek için şunlara dikkat etmelisiniz:

1 - Aracınızı kilitleyin. Oto hırsızlıklarının büyük çoğunluğu kapıları kilitli olmayan araçlarda gerçekleşiyor.

2 - Aracınızı asla çalışır durumda bırakmayın ve anahtarları yanınızda taşıyın.

3 - Otomobilinizi park ettiğinizde camları tamamen kapatmayı unutmayın. Camlar çok az aralık olduğunda bile, hırsız, kolunu ya da elbise askısı ve benzeri nesneleri kullanarak kapıyı içeriden açabilir.

4 - Değerli eşyalarınızı, elektronik eşyaları aracın içinde görünür bir biçimde bırakmayın.

5 - Aracınızı iyi ışıklandırılmış ve günün her saati yoğun olan yerlere park edin. Mümkünse, kapalı otoparkları tercih edin.

6 - Aracınıza alarm veya alarm görünümü veren yanıp sönen bir ışık taktırarak hırsızları caydırabilirsiniz.

7 - Yeni model araçlarda standart donanım olarak sunulan akıllı anahtar, motor durdurucu gibi özellikler de hırsızları caydırır.

8 - Oto hırsızlığına karşı daha etkin bir koruma için, aracınıza GPS ya da benzeri bir izleme sistemi taktırın. Bu sayede, aracınız çalınsa bile, polis yerini kolaylıkla tespit edebilir.


Citroen modellerinde cazip fırsatlar
Türkiye’de 50’den fazla noktada satış ve servis hizmeti veren Citroën, Temmuz ayında da tüketicilere cazip avantajlar sunuyor.

Citroen modellerinde cazip fırsatlar
Citroën’in binek ürün gamının lokomotif modeli olan, kendine özel dinamik stili, geniş bagaj ve iç hacmi, çevreye duyarlı ekonomik motor seçenekleri ile dikkat çeken C4 modelinde 3.000 TL’ye varan cazip fiyat indirimi tüketicileri bekliyor.  Citroën C4; dinamik tasarımı, Stop & Start teknolojisiyle sunduğu düşük yakıt tüketimi ve yüksek kalitesi ile geniş bir müşteri kitlesinin beklentilerine cevap veriyor. Micro-hybride “e-HDi” motorunun düşük yakıt tüketimiyle rakiplerinden ayrılan Citroën C4;  100 km’de şehir dışı kullanımda 3,5 lt, şehiriçi 4,2 lt, ortalamada ise 3,8 lt yakıt tüketimi ile segmentindeki en iyi yakıt tüketim değerlerinden birisine sahip.

Temmuz ayına özel kampanya kapsamında tüketiciler; segmentinde en başarılı modellerden biri olarak görülen, düşük yakıt tüketiminin yanı sıra tasarımı ve teknolojisi ile dikkat çeken Citroën C5 modeline de 4.000 TL’ye varan indirim avantajı ile sahip olabiliyor. Citroën’in e-HDi teknolojisine sahip ilk otomobili olan C5; 1.6 litre dizel ve benzinli, 2.0 litre dizel motor seçenekleri düz, otomatik ve MCP şanzımanlarla birlikte sunuluyor.

Ticari araçlarıyla da yoğun ilgi gören Citroën; ticari araç segmentinin önde gelen modeli olan ve güç, yakıt tasarrufu, güvenlik alanlarında yüksek performans sergileyen Berlingo modelinde de cazip fırsatlar tüketicileri bekliyor.  Yolculukları konforlu ve keyifli hale getiren Berlingo’da 3.750 TL’ye varan indirim avantajı sunuluyor.

Kullanıcılara binek araç konforu ve tasarımı  vaad eden Nemo ’da ise 4.000 TL’ye varan indirim avantajı sunuluyor. Citroën Nemo kullanıcılara  pratik çözümler ile birlikte  standart olarak sunduğu  aluminyum alaşımlı jant , USB ve bluetooth, arka park sensörü ve navigasyon özellikleri  ile binek araç konforu ve tasarımı da  sunuyor.

Citroën mühendisleri tarafından Dünya’nın dört bir tarafında, farklı iklim ve yol şartlarında dört milyon kilometreden fazla test edilen ve sedan pazarına yeni bir soluk getiren Citroën C- Elysée modeli de 32.150 TL’lik başlangıç fiyatı ile tüketiciler ile buluşuyor. Citroën’ in teknoloji ve tasarım konularındaki uzmanlığını yansıtan ve Yüksek teknolojisi, ekonomik motorları, avantajlı fiyat seviyesi ve çarpıcı tasarımıyla fark yaratan C- Elysée; sahip olduğu stil ve özellikler ile çekici, ekonomik ve ferah bir otomobil arayışında olan müşterilerin tüm ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Citroën binek ve ticari araçlar,  Temmuz ayı kampanya fırsatları ile Citroën bayilerinde tüketiciler ile buluşuyor!


Yeni Kangoo Türkiye'de satışta
Avrupa’nın bir numaralı Van üreticisi ve hafif ticari araç lideri Renault, Minivan segmentinin klasiklerinden, iddialı modeli Kangoo’yu yeniliyor.

Yeni Kangoo Türkiye'de satışta

Yeni Kangoo’da, Renault’nun yeni tasarım kimliği ilk bakışta göze çarpıyor. İç mekanda ise yeniden tasarlanan ön panel kalite algısını daha da ileriye taşıyor. Pazarın yapı taşı niteliğindeki Kangoo, 2 ve 5 kişilik versiyonları ve farklı uzunluk seçenekleri ile ticari araç müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Chevrolet'den Temmuz kampanyaları
Chevrolet Yeni Captiva modellerinde Temmuz ayına özel 9.550 TL’ye varan indirim avantajı sunuluyor.

Chevrolet'den Temmuz kampanyaları


Ekonomik yakıt tüketimi ile büyük beğeni gören Chevrolet Aveo Sedan dizel modellerde 2.500 TL’lik indirim sunulurken, Cruze HB ve Sedan modellerde ise 8.000 TL’ye varan kampanyalar bulunuyor.

Chevrolet Aveo Sedan modellerde 2.500 TL indirim fırsatı
Euro NCAP tarafından 2011 yılında kendi segmentinde "Sınıfının En Güvenli Otomobili" seçilen Yeni Aveo Sedan dizel modelinde 2.500 TL'ye varan indirimlerle satışa sunuluyor. Bir depo ile 1.200 km’lik ekonomik sürüşe olanak sağlayan Yeni Aveo; 75hp ve 95 hp gücündeki yeni nesil dizel motorları, 3.7 lt ortalama yakıt tüketim değeri ve start stop teknolojisi ile rakiplerine fark atıyor. Tüm Yeni Aveo’larda 8 hava yastığı, ESC, yokuşta kalkış desteği gibi


Kaza yapan araba kendi haber verecek
İçişleri Bakanlığı, kaza geçiren araçlardan sürücünün müdahalesine gerek kalmadan 112 acil çağrı merkezinin aranmasına olanak sağlayan sistem üzerinde çalışıyor.

Kaza yapan araba kendi haber verecek
İçişleri Bakanlığı'nın 15 Avrupa ülkesiyle yürüttüğü HeERO projesiyle araç içine yerleştirilecek acil çağrı sistemi, kaza anında otomatik olarak devreye girerek, kazanın yeri ve büyüklüğü hakkında 112 acil çağrı merkezlerine bilgi aktaracak.

Acil çağrı sistemine sahip bir araç kaza yaptığında, sistem, sürücü müdahalesine gerek kalmadan 112 acil çağrı merkezini arayacak. Merkez görevlileri, araçtaki GPS sistemiyle kazaya karışan aracın konumunu tespit edecek. Sistem, araçtaki sensörler sayesinde hasarın büyüklüğünü de belirleyip 112 acil çağrı merkezine bildirecek.

e-Call çağrısı alındıktan sonra polis, jandarma, ambulans ve itfaiye görelilerine kazaya ilişkin bilgi ulaşacak. Böylece görevlilerin, kazanın niteliğine göre hazırlanıp olay yerine gitmesi sağlanacak.

Sistem 2015'ten itibaren 15 Avrupa ülkesinde devreye alınacak, bu tarihten itibaren AB ülkelerinde tüm araçlar sisteme uyumlu hale getirilecek. Acil çağrı sistemi, isteğe bağlı olarak 2015'ten önce üretilen araçlara da monte edilebilecek.

İki yılda 2,6 milyar lira trafik cezası kesildi
Trafik kazalarında son iki senede 5 bin 155 kişi hayatını kaybetti. Polis ekipleri aynı dönemde 2 milyar 674 milyon 326 bin 446 lira trafik cezası uyguladı.

İki yılda 2,6 milyar lira trafik cezası kesildi
Trafik kazalarında son iki senede 5 bin 155 kişi hayatını kaybetti. Polis ekipleri aynı dönemde 2 milyar 674 milyon 326 bin 446 lira trafik cezası uyguladı.

AA muhabirinin Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, 2012'de meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları bir önceki yıla oranla arttı.

2011 yılında 108 bin 771 yaralamalı trafik kazası olurken bunlarda 2 bin 582 kişi hayatını kaybetti, 194 bin 149 kişi yaralandı.

Geçen sene ise yurt genelinde polis sorumluluk alanında 128 bin 274 yaramalı trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 2 bin 573 kişi öldü, 220 bin 567 kişi yaralandı.

2011'de kesilen cezaların tutarı bir milyar 163 milyon 949 bin 365 iken bu rakam geçen sene bir milyar 510 milyon 377 bin 81 liraya yükseldi. Geçen seneki cezaların 4 milyon 805 bin 847'si sürücüye uygulanırken 5 milyon 664 bin 755'i plakaya kesildi.

185 bin aracını geri çağırıyor
Toyota, dünya genelinde 185 bin aracını hidrolik direksiyon arızası nedeniyle geri çağırıyor.

185 bin aracını geri çağırıyor
Toyota yapatığı açıklamada, büyük bir çoğunluğu Japonya ve çeşitli Avrupa ülkelerinde bulunan araçların, hidrolik direksiyonunda saptanan bir bozukluk nedeniyle geri çağrıldığı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamada, büyük bir çoğunluğu Japonya ve çeşitli Avrupa ülkelerinde bulunan araçların, hidrolik direksiyonunda saptanan bir bozukluk nedeniyle geri çağrıldığı bildirildi. Açıklamada, Kuzey Amerika'da bulunan 100 kadar araçta saptanan söz konusu sorunla bağlantılı bir kaza meydana gelmediği kaydedildi.

Toyota Sözcüsü Brian Lyons, geri çağrılan araçlardan, Vitz Compact modelinin de aralarında olduğu 123 bin aracın Japonya'da, Yaris modeli dahil 46 bin aracın da Avrupa ülkelerinde bulunduğunu ve bu araçların tamamının Ağustos 2010 ile Mart 2012'de üretildiğini söyledi. Lyons, geri çağrılan araçların, yapılan bir orjinal araç üreticiliği  (OEM) anlaşması çereçevesinde tamamen Japonya'da imal edilen 11 bin Subaru Trezia'yı da kapsadığını belirtti.

Araçlarda saptanan sorun, hidrolik direksiyonda kısa devreye yol açarak, uyarı lambalarının yanmayı sürdürmesine ve araçlardaki sesli ikaz cihazının çalışmamasına neden oluyor. Sorun ayrıca, hidrolik direksiyon desteğinin kapanmasına da neden olarak sürücülerin direksiyon hakimiyetini zorlaştırıyor.

Otomobil pazarı yüzde 12 arttı
Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2013 yılı ilk altı ayında yüzde 12 oranında arttı.

Otomobil pazarı yüzde 12 arttı

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD) yapılan yazılı açıklama ile 2013 haziran ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar sonuçları açıklandı. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2013 yılı ocak-haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.07 artarak 381 bin 743 oldu. Geçen yıl aynı dönemde toplam pazar 340 bin 632 düzeyindeydi.

Otomobil satışları bu yılın 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,48 artarak 292 bin 106'ya ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde satış 244 bin 490 olarak gerçekleşmişti. Hafif ticari araç pazarı ise bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,77 oranında azalarak 89 bin 637 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın ilk yarısında 96 bin 142 satış olmuştu.

HAZİRANDA SATIŞLAR ARTTI
2013 yılı haziran ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 74 bin 96'ya ulaştı. 71 bin 67 olan 2012 yılı haziran ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 4,26 oranında arttı. Bir önceki aya göre ise yüzde 9,05 oranında küçüldü. 2013 yılı haziran ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,63 artarak 58 bin 290 olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre ise yüzde 6,56 oranında daraldı. Hafif ticari araç pazarı 2012 yılının haziran ayına göre yüzde 21,82 azalarak 15 bin 806 seviyesine geriledi. Bir önceki aya göre ise yüzde 17,18 azalış gösterdi.

2013 yılı ocak-haziran döneminde otomobil pazarı segment dağılımının yüzde 86'sını vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlardan oluştu. Segmentlere göre en yüksek satış adetine yüzde 51,4 pay ile C segmenti (150 bin 89 adet), kasa tiplerine göre ise en çok tercih edilen gövde tipi Sedan otomobiller (yüzde 43,8 pay, 127 bin 921 adet) oldu.

Kiralık araç tercihi filoyu 170 bine çıkardı
Şirketlerin araç satın alma yerine kiralamayı tercih etmesi, araç kiralama (rent a car) sektörü son 4 yılda yüzde 61,9 büyüttü.

Kiralık araç tercihi filoyu 170 bine çıkardı
Şirketlerin araç satın alma yerine kiralamayı tercih etmesi,  araç kiralama (rent a car) sektörü son 4 yılda yüzde 61,9 büyüttü. Özel sektörün dışında belediyeler başta olmak üzere çeşitli kamu kurumlarının dakiralık araca yönelmesi, araç kiralama filosunu 170 binin üzerine çıkardı. Araç kiralamaya en fazla ilgiyi özel sektör gösteriyor.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği  (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı İlkay Ersoy, "Türkiye Operasyonel Filo Kiralama Sektörü"yle ilgili AA muhabirinin sorularını cevapladı. Operasyonel kiralama modelinin Türkiye'de sadece 15 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu belirten Ersoy, 170 binin üzerinde olan araç filosunun önümüzdeki 5 yıl içinde 500 ile 750 bin adede ulaşmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Otomobil firmalarının en büyük müşterileri arasındayız
Araç kiralama sektörünün otomotiv firmalarının en büyük müşterilerinden biri olduğunu söyleyen Ersoy, 2010 yılında 1 milyar 802 bin lira olan araç alım tutarlarının 2012'de 3 milyar liraya çıktığını, aynı dönemde binek otomobil pazarında alım paylarının da yüzde 10,5'ten yüzde 12,2'ye yükseldiğini dile getirdi. 2010 yılında 8 bin 871 olan kurumsal müşteri sayılarının son 3 yılda yaklaşık iki kat artarak 15 bin 880'ı ulaştığını anlatan Ersoy, firmaların geçen yıl 68 bin civarında araç satın aldığını vurguladı.

MTV'nin ikinci taksit ödemeleri başladı
Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ikinci taksit ödemeleri başladı.

MTV'nin ikinci taksit ödemeleri başladı
MTV, vergi dairelerinin yanısıra vergi tahsiline yetkili bankalara da yatırılabiliyor. Bu kapsamda ikinci taksit ödemeleri başlayan MTV için bankalar da işlemin kendileri üzerinden yapılması için adeta yarışa girdi.

Bankalar, bu kapsamda araç sahiplerine yönelik bir dizi farklı kampanyalar düzenledi.

Birçok banka, kredi kartıyla 1-31 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılan MTV ödemelerine ilave taksit imkanları sağlarken, bazı bankalar da araçlara ücretsiz check-up, araç temizlik ve bakım paketleri, indirimli periyodik bakım fırsatları ve alışverişlerde kullanılabilen puan seçenekleri sunuyor.

Borç sorgulama
MTV borcunu öğrenmek ve ödemek isteyen araç sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi "www.gib.gov.tr" adresinden sorgulama yaparak borç tutarlarını öğrenebiliyor. Aynı siteden MTV ödemeleri de yapılabilirken, sorgu için araç plakası, tescil tarihi ve vatandaşlık kimlik numarası veya vergi numarası bilgileri gerekiyor.

Yeni Toyota Corolla'nın üretim üssü Sakarya
Ekonomi Bakanı Çağlayan ile Blim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Toyota'nın Sakarya'daki fabrikasında düzenlenen "Yeni Toyota Corolla'nın hattan çıkış töreni"ne katıldı.

Yeni Toyota Corolla'nın üretim üssü Sakarya
Blim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'le  Toyota Türkiye'nin Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki fabrikasında düzenlenen "YeniToyota Corolla'nın hattan çıkış töreni"ne katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  Toyota'nın, Türkiye'de bugüne kadarki 1,4 milyar lirayı geçen yatırımı ve yenilenmiş olan modelle yaptığı ilave 150 milyon avroluk yatırımı dünyaya haber verdiğini anlattı.

Türk otomotiv sektörünün her geçen gün daha da büyüyerek geliştiğini anlatan Çağlayan, "Otomotiv sektörü, sadece ihracatımızın lokomotifi değil, ihracatımızda yüzde 13,3’lük paya sahip olan bir sektör olmanın ötesinde, tüm dünyada önemli bir krizin yaşandığı ortamda, Avrupa'daki ithalatın yüzde 5,5, Amerika'daki ithalatın yüzde 1,7, Çin'deki ithalatın yüzde 8,8 azaldığı bir ortamda otomotiv sektörü olarak destanlar yazıyorsunuz. Sizleri tebrik ediyoruz" ifadesini kullandı.

Çağlayan, "Türk otomotiv sektörü, bilhassa uluslarası rekabette başarısına başarı katıyor ve adeta krize meydan okuyor. Otomotiv sektörünün ihracat rakamlarında bunu görüyoruz" dedi.

"Babayiğit arayışımız devam ediyor"
 Çağlayan, şöyle konuştu:

"Babayiğit arayışımız devam ediyor, her ne kadar babayiğitler kendilerini gizlemeye çalışsa da Babayiğitlik konusunda farklı görüşler olsa da Türkiye bu noktada gelmiş olduğu ekonomik başarısıyla teknolojik başarısı ve bilhassa bu sektöre vermiş olduğu desteklerle bunu çoktan hak etmiştir.

Bunu yapacak zekaya, altyapıya, bilgi birikimine, insan kalitesine, teknolojiye sahibiz. Kuşkusuz burada asıl amacımız bunun adının Ali, Veli, Ahmet, Mehmet olması değil. Önemli olan bu sektörün otomobil üretiminin ülkemizde yapılması. Bu otomotivin adı akla geldiği zaman Türkiye'nin adının akla gelmesi, Türkiye denildiği zaman da bu otomobilin akla gelmiş olduğu bir yapıya geçmek istiyoruz."

"Toyota Sakarya model otomobil üretilmeli"
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de törende yaptığı konuşmada, "Toyota'nın bu yatırımı, iç pazardaki ihtiyacı karşılamak adına çok önemli" diyerek, "Yeni modellere hala ihtiyacımız var çünkü iç pazar sürekli gelişiyor. Yakın gelecekte iç pazardaki otomobil ihtiyacımız 1 milyona ulaşacaktır. Bu talebi göz önünde bulundurmalıyız" ifadesini kullandı.

Bakan Ergün, şöyle konuştu:
"Toyota'ya bir kez daha teklifte bulunuyorum, Toyota'nın çok değişik modelleri var ve bir de ' Toyota Sakarya' modeli olmalı. Burada tasarlanmışSakarya modelini hem iç pazara hem de dünyaya üretmesinde fayda var. Bu modelin otomotiv pazarında çok başarılı olacağına inanıyorum. Toyota Sakarya, herkes için çok cazip olacaktır. "

Konuşmaların ardından Çağlayan ile Ergün, hattan indirilen yeni Corolla'ya binerek bir süre inceledi.

Kestiği kurdeleyi otomobilin dikiz aynasına bağlayan Bakan Çağlayan, aracın kalitesine kullanıcıların karar vereceğini söyledi.


13 bin aracını geri çağırıyor
Ford şirketinden gelen açıklamada, Taurus, Lincoln ve SUV modellerinden oluşan yaklaşık 13 bin aracını geri çağarıyor.

13 bin aracını geri çağırıyor
ABD, Kanada, Meksika'daki 2013 model otomobilleri kapsayan geri çağırma işlmenin sebebi, güvenlik kilitlerinde olan problem olarak açıklandı.

Sorunun güvenlik kilitlerinin araçların kapıları açıldığında veya kapandığında devre dışı kalabiliyor olmasından kaynaklandığı belirtilen açıklamada, bu durumda içeriden açılabilen araç kapılarının çocukların yaralanması ihtimalini doğurduğu kaydedildi.

Açıklamada, sorun nedeniyle yaralanmaların meydana geldiğine ilişkin şirkete bir bildirimde bulunulmadığı ifade edildi. Geri çağırma kararı, geçen yıl 29 Kasım ile 12 Aralık arasında üretilen araba ve SUV tipi araçları kapsıyor.

Geri çağrılan araçların çocuk güvenlik kilitleri bayilerde test edilecek ve sorun olduğu belirlenen araçlardaki kilitler ücret talep edilmeksizin yenileriyle değiştirilecek.


Artık otomatik vitesli
Clio HB ve Clio Sport Tourer’a benzinli EDC otomatik vites seçeneği eklendi.

Artık otomatik vitesli
Renault’nun yeni kimliğinin ve yeni tasarım anlayışının ilk temsilcisi Clio, pazara sunulmasından bu yana büyük beğeni topluyor. Clio HB ve Sport Tourer versiyonları ile birlikte segmentinde fabrika çıkışlı en geniş kişiselleştirme seçeneklerini sunuluyor. Otomatik vites konforunu yaşamak isteyenler için artık Clio HB ve Sport Tourer’da 1.2 Turbo EDC 120bg seçeneği satışa sunuluyor.  

İkinci el otomobil alacaklar dikkat!
Elbistan Oto Galericiler Sitesi Kooperatif Başkanı İbrahim Eren, ikinci el otomobil almak isteyen kişilerin, aracın kilometresi ve hasar kaydı olup olmadığını sms ile öğrenebileceklerini söyledi.

İkinci el otomobil alacaklar dikkat!
Eren, ikinci el araba almak isteyenlerin özellikle aracın kilometresini mutlaka öğrenmeye çalışmalarını isteyerek, "Kilometre sayacı istenen değere düşürülse bile, lastiklere, saatin camındaki çiziklere, gaz pedalı lastiğinin aşınma durumuna ve hatta sürücü koltuğunun ne kadar yıpranmış olduğuna bakarak aracın gerçek kilometre değeri hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi olabilirsiniz” dedi.

Vatandaşların küçük araştırmalar yaparak, alacağı araç hakkında bilgi sahibi olabileceklerini belirten Eren şu uyarılarda bulundu:

"İkinci el araç alırken vatandaşlarımızın en çok dikkat etmeleri gereken, kilometre bilgileri ve aracın hasar kaydının olup olmadığıdır. İkinci el araç alanlar, özel araç sorgulama sistemi olan 5664’e aracın plakası, eğer plakası değişmiş ise şasi numarasını yazarak mesaj atmaları halinde, o araca ait ağır hasar kaydı olup olmadığını öğrenebilirler. Gelen ikinci mesajda ise muayene istasyonundaki en son kilometre kaydını görebilirler. Muayene tarihi ile o günkü tarih arasında mukayese yaparak, kilometre bilgilerinde herhangi bir oynama olup olmadığını tahmin edebilirler. Diğer yandan yaşı küçük olan araçlarda ise servis kaydı, önemli bilgiler verebilir. Bunların yanı sıra sigorta şirketlerinin kayıtlarından da araç hakkında bilgi alınabilir. Yüksek model araç alanlar, garanti şartlarını da mutlaka gözden geçirmelidir.”

İbrahim Eren, ikinci el otomobil almak isteyen vatandaşların, aracı aldıktan sonra muhatap bulabilecekleri, sattığı araç hakkında garanti verebilecek esnafı tercih etmelerini tavsiye etti.


 İkinci el otoda yaprak kıpırdamıyor
Yaz mevsimi ikinci el oto piyasasını olumsuz yönde etkiledi.

İkinci el otoda yaprak kıpırdamıyor
Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, havaların sıcak olması ve tatil sezonunun başlaması sebebiyle ikinci el otoda satışların durma noktasına geldiğini söyledi.

Bursa’da oto galericileri tatil sezonunun başlamasıyla birlikte satışların gerilediğini, yaz mevsiminden beklentilerinin düşük olduğunu açıkladı. Bursa Oto Galericileri Odası Hakan Yanık, havaların sıcak olması ve tatil sezonunun açılmasının sektöre zarar verdiğini kaydederek, “Havalar sıcak, tadımız tuzumuz yok. Bursa’da resmi kayıtlı 450 tane oto galerici esnafı var. Sene başından bu yana piyasa çok kötü de değil, iyi de değil. Düşük seyretmekte. Beklentilerimize cevap verecek seviyeye ulaşamadık. Önümüzde ramazan ayı olması, okulların tatil olması ve insanların seyahate gitmesi sektöre durgunluk yaşattı” dedi.

“YAZ SEZONUNDA BEKLENTİLER DÜŞÜK”
İnternetteki satışlar sebebiyle piyasada fiyat kirliliği olduğunu kaydeden Yanık, “Yine her zamanki gibi oto satım alanında kayıt dışı satışların artması bizi olumsuz etkiliyor. Havaların sıcak olması sebebiyle insanlar galerilere gelmiyor. İnterneti daha çok tercih ediyor. Bu yüzden önümüzü fazla iyi göremiyoruz. İşlerin açılması yönünde beklentimiz var. Türkiye zor bir zamandan geçiyor. Altının ciddi anlamda değer kaybetmesi,, doların yukarı çıkması, yastık altındaki yatırımların piyasaya girmemesi ekonomiyi ciddi etkiledi. Bu yaz sezonunda beklentimiz yok” şeklinde konuştu.

İkinci el otoda fiyatların geçen seneye oranla aynı olduğunu kaydeden Yanık'ın verdiği bilgiye göre fiyatlar şöyle:

"2008 model 3,16 BMW 48 bin TL,
 
1996 Toyota XE 12 bin TL,
 
2008 model Scudo 7+1 32 bin TL,
 
2006 Peugeot 407 1,6 Dizel 28 bin TL,
 
2005 model Megan 25 bin 500 TL,
 
2004 Caddy dizel 24 bin 500 TL."


Yılın En İyi Sedanı
Amerikalı yaşam stili dergisi Robb Report, "Best of the Best" adıyla gerçekleştirdiği yılın en sıradışı ürün ve hizmetleri araştırmasında, Yeni Maserati Ouattroporte’yi "Yılın En İyi Sedanı" olarak seçti.

"Yılın En İyi Sedanı"
Tofaş'tan yapılan açıklamaya göre, Maserati Quattroporte derginin yılda bir kez hazırlanan ve bu yıl Haziran ayında 25.'si yayınlancak "Best of the Best" sayısında, okurlara tanıtılacak.

Robb Report dergisinin "Best of the Best" ödülleri otomobil, stil, seyahat, ev, kişisel zevkler ile yatlar ve jetler olmak üzere 6 ayrı başlıkta, 26 adet ürün ve hizmet kategorisinde veriliyor. Her kategorinin seçimi, Robb Report ekibinin görüşleri ve her derginin kapak konularına göre belirlenmiş prensiplere dayanarak editörleri tarafından yapılıyor.

Yeni Maserati Quattroporte bu kapsamda, bu yılın "Best of the Best" sedan otomobili seçilerek, 10 yılı aşkın süredir aralarında Robb Report'un da yer aldığı dünya çapında birçok dergiden 57 adet uluslarası ödül kazanan seleflerinin başarısını da sürdürmüş oldu.

 

oto expertiz makinaları fiyatları, oto ekspertiz makinaları, oto ekspertiz makinaları fiyatları, oto ekspertiz cihazları, computest makina fiyatları, oto expertiz makinaları, dyno test fiyatları, oto ekspertiz test cihazı fiyatları, ekspertiz makinaları fiyatları, oto ekspertiz makina fiyatları, dyno test fiyatı, dyno test cihazı satılık, oto ekspertiz kurulum maliyeti, computest cihazları fiyatları, araç ekspertiz cihazları, expertiz makinaları, dyno testi fiyatı, oto ekspertiz bayilik, dyno testi, satılık oto ekspertiz cihazları, auto expertiz, computest cihaz fiyatları, ekspertiz makinaları, oto check up, computest kurulum maliyeti, oto ekspertiz, oto ekspertiz fiyatları, computest fiyatları, dyno fiyatları, oto ekspertiz raporu örneği, federal oto ekspertiz, hyundai ekspertiz ücreti, oto computest, expertiz fiyatları, araç ekspertiz formu örneği, motosiklet ekspertiz, dyno nedir, oto check up bayilik, araç computest, alfa 1000 boya ölçer cihazi, araç ekspertiz firmaları, araç expertiz fiyatları, dyno test oto ekspertiz, oto ekspertiz nasıl olunur, oto ekspertiz nedir, oto expertiz, otomobil ekspertiz raporu örneği